Homo homini lupus

30. listopadu 2012 v 20:59 | Nika |  Když se Vypravěčka nudí
Upozorňuji všechny studenty varské keramky, že se opět jedná o slohovou práci do školy, tak si to, prosím, nestahujte. Nechci podruhé dostat pětku za splnění domácího úkolu. Děkuji.

Tentokrát bylo zadáno napsat -cokoliv- o nějakém citátu. Pěkné, na to se dobře tvoří. :) Chtěla jsem odevzdat něco originálního, tak jsem, počítaje s tím, že většina lidí stvoří úvahu, napsala satiru. Pravda, poslední odstavec mi zase sklouzl do fejetonu, ale co se dá dělat, zvykla jsem si tak psát právě tady na blogu. :) Jsem celkem spoky, jen jsem se možná nechala až moc unést emocemi...
Byla jednou jedna planeta, která přímo kypěla životem. Zelenaly se na ní spousty druhů rostlin, pobíhala po ní různorodá zvířata, nebe se modralo a voda tekla shora dolů, zkrátka vše bylo tak, jak mělo být. Dlouhá léta vše žilo v rovnováze. Někteří živočichové se živili výhradně vegetariánskou stravou, zatímco jiní chlupáči se sytili jimi. Důležité je, že vše bylo všech, ale zároveň nic nepatřilo nikomu. Skoro jako komunismus.

Pak ale přišel ten zlom, kdy se na scéně objevil diktátor. Jeden Živočich si začal myslet, že je něco víc, než vše ostatní, co kolem sebe viděl, a začal si přivlastňovat. Zpočátku jen trochu místa pro pěstování zeleně, později k tomu ještě trochu toho a ždibec onoho, až mu nakonec v rukou skončilo vše, co se mu líbilo. Malé i velké, živé i neživé, stále víc a víc. Ten nenasytný Živočich sobecky bez zeptání odtrhával ostatní od svých rodin, snad aby tvořili jeho zásobárnu nebo možná jen tak pro pobavení, dokonce poručil rostlinám, kde mají růst, aby pro sebe měl více místa. Jeden druh se snažil vládnout všemu ostatnímu a více méně se mu i dařilo.

Ačkoliv, nebo možná právě proto, že si toto Zvíře vlastně ani neuvědomovalo, že něco dělá špatně, pokračovalo ve svých činech, a dokonce i přitvrdilo. Nejspíš zapomnělo, že ostatní mají taky hlad, nebo si snad nevšimlo, jak ohromné množství si už pro sebe urvalo, a v tom důsledku začalo ničit i to, co za své ještě neprohlásilo. To se pochopitelně podepsalo mimo jiné hlavně na těch nejodvážnějších, kteří si odhodlaně přišli vzít alespoň kousek toho, co kdysi patřilo všem. Ale majetnické Zvíře se dělit nechtělo. Proč by mělo nabídnout do placu něco, co si předtím poctivě ukradlo? Začalo si své vlastnictví bránit násilím. Nejprve samo - jeden na jednoho - férový boj - vyhladovělé čelisti versus střelné zbraně. Později se začalo obávat dobrého skóre, kterého dosahovali sehraní a vzájemně si pomáhající rodinní příslušníci, a začalo si také shánět posily. Zvíře se zeptalo svých druhů, zda mu pomohou odrazit vzpurný odboj, a aby mělo jistotu úspěchu, tu a tam si něco přibarvilo a prostě hladové povstalce trochu pomluvilo.

Tvorové se začali údajných zrůd obávat, a kdo s nimi nemohl bojovat přímo, alespoň o nich šířil hanlivé lži dál a dál za dobrého pocitu, že aspoň něco dělá. Vznikaly tak pohádky, bajky a strašidelné příběhy hanící hrdinné bojovníky za právo naplnit prázdný žaludek, kterým už nezbylo nic jiného, než vzít si trochu cizího. Mláďata tvrdohlavých Tvorů neochotných se podělit vyrůstala ve válce a byla vychovávána k nenávisti ke všemu vzpurnému. Cítila strach a pohádky se pro ně staly faktem. V ten moment jako by Tvor vyhrál.

Člověk bránil, vyprávěl, bojoval, pomlouval, střílel, nenáviděl a zabíjel. Stažená kůže byla pro něj trofejí i v těch časech, kdy už se vlci, přesyceni strachem nemajíce v břiše místa na maso, před Člověkem ukrývali.

Těžko říct, zda se stane člověk člověku vlkem, když jeden druhému nemilosrdně ubližuje, nebo jen ve chvíli, kdy je mu nepohodlný. Stejně tak by se dalo polemizovat o tom, kdo je vlastně nakonec ten zlý. Chceme-li se dobrat konce, nelze na tento problém, stejně tak, jako na žádný jiný, nahlížet jen z té či oné strany. Stejně tak, jak je pochopitelné, že jeden bojoval o vlastní přežití, je snadné vžít se do role druhého, který chrání to, o čem je přesvědčený, že mu patří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gllambition gllambition | Web | 30. listopadu 2012 v 21:04 | Reagovat

Aloha ;-)nikdy by som nepovedala že to budem musieť urobiť ale prosím ťa o láskavosť za ktorú sa odvdačím ! :-) Zajdi na stránku http://ashley-15.blog.cz/1211/1-kolo-velke-prosincove-souteze a daj hlas za Mrs.Zoy :-) krásne dakujem. Ak to spravíš urobíš mi velku radosť ;-) ;-)

2 Shizue Asahi Shizue Asahi | Web | 13. prosince 2012 v 21:48 | Reagovat

Jéj teba som už 100 rokov nevidela kámo :D
Naozaj podarený,slohovky ti teda idú ;)

3 Alfa vlčica Alfa vlčica | Web | 22. prosince 2012 v 19:46 | Reagovat

Komunizmus :-D

Posledná veta je pravdivá. Vždy keď chceš niekoho hodnotiť, skús sa najprv do neho vžiť :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama