Opravdu kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá?

6. června 2012 v 0:01 | Nika |  Když se Vypravěčka nudí
Dostali jsme za úkol napsat fejeton. Řeknu vám - těžší slohovku jsem ještě za úkol neměla. Po nekonečném a především bezvýsledném přemýšlení a vymýšlení jsem končně chytila múzu a tak jsem nakonec sesmolila toto.Většina z nás se v životě alespoň jednou objeví v roli špatně placeného dělníka, někteří šťastlivci poznali toto přísloví jen z pohledu majitele jámy. Z té či oné strany je celkem snadné si představit, o co jde. Ale musí to tak být vždy? Napadá mě pár sporných situací.
Má tendence ulehčovat si věci a sjednocovat mnohočleny mě nutí spojit obě role do jedné osoby, a to mě přivádí k otázce: co když kopu jámu sama sobě? Musím pak do ní spadnout dvakrát? Nebo naopak budu chráněna vlastnickou imunitou a nespadnu ani jednou? Možná by v tomto podání bylo zajímavé sledovat souboj mezi Murphyho zákony a zákony fyziky…
Další otázka napadá jistě především vás, čtenáře, a to: proč by někdo kopal jámu sám pro sebe? Inu, i to se může stát. Z neopatrnosti, z hlouposti, nebo jen z dobroty srdce (která však k předchozím dvěma možnostem nemá příliš daleko). Zdánlivě nevinná výpomoc slíbená blízkému člověku se může zanedlouho přeměnit v pěkně hlubokou šachtu. Zvláště pak pro poctivého jedince, který k vyšplhání zpět na povrch odmítá využít kořeny vyčnívající se stěn prohlubně, prý aby neublížil nezúčastněným rostlinám. Takoví lidé se ještě k tomu často zdráhají sami požádat o pomoc. Pak jim nezbývá nic jiného, než čekat, až k nim naprší tolik vody, že je vyplaví ven.
Když jsem se před chvílí zmínila o fyzice, přišla mi na mysl i otázka matematiky, tedy spíš kvantity. Požádám-li sto lidí, aby pro mě vyhloubili každý jednu díru do země na tomtéž pozemku, jaká je pravděpodobnost, že při odchodu z tohoto minového pole spadnou zrovna do té jámy, kterou sami kopali? Samozřejmě nepočítaje ty, kteří kopali na okraji, a tedy nemají problém nikam nespadnout. Ti by dokázali statistikou pěkně pohnout.
A nyní trochu vážnější téma. Co takoví chudáci hrobníci? S krumpáčem v ruce a hlínou za nehty se dřou v létě, v zimě, ve větru i v dešti, a kdyby měli ještě k tomu průběžně padat do připravených rovů, to už bych jim vůbec nepřála. Jen si představte tu nespravedlnost!
Abychom toto téma prolezli opravdu skrz na skrz, pojďme se na něj podívat i z druhé strany. Představte si takovou jámu, která ukrývá pirátskou truhlu plnou zlata a šperků. S takovou bednou na dně by byl dopad sice možná o něco bolestivější a šplhání zpátky nahoru trochu náročnější, ale nakonec by to za to přeci jen stálo. No ne?
Kdo kope, ještě nemusí zakopnout. Počítá toto přísloví i s tím, že ne každému osud oplácí jeho skutky? Sami se zamyslete, kolik znáte takových s prominutím hajzlíků se štěstím, kterým třeba ne vždycky všechno, ale spousta nekalých věcí projde? Ti v tom tak dobře umí chodit, že nikdy nespadnou do cizích a jen málokdy do vlastnoručně vyhrabaných děr.
Pravda o pádu do jámy může být zakopaná opravdu hluboko. Nebo snad stačí kopat za jiný tým, abychom ji odhalili?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Darky kiss Darky kiss | Web | 6. června 2012 v 20:31 | Reagovat

Napísať slohovku a použiť pri tom iróniu? Žiaden problém. Stačí nálada na ho*no a kludne by som ti mohla napísať aj seminárnu prácu :D

2 Alfa vlčica Alfa vlčica | Web | 7. června 2012 v 21:09 | Reagovat

Ja jedného človeka mám na mysli. V preminulom článku som písala o spolužiačke, ktorej na mature všetko prechádza. Ale šušká sa, že sú v tom prachy. Pokiaľ ich má, do jamy nespadne, prípadne sa vždy vykope.

3 Alfa vlčica Alfa vlčica | Web | 7. června 2012 v 21:10 | Reagovat

Ale mazec nápad tam zakomponovať hrobníka :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama