Červen 2011

Ajajaj... Heiß!

21. června 2011 v 22:33 | Nika
A je to oficiálně tady. Už i kalendářně začíná období mého utrpení. Velmi nutně potřebuji vykřičet do světa jednu větu:

Nesnáším léto!

Mno, popravdě: moc se mi neulevilo...
Já chci zimu a sníh, nebo alespoň podzim s větrem a dešti. Nechci to úmorné vedro, kdy je vám horko i když jste třeba jen v plavkách zalezlí ve stínu. Nemám ráda horko, nemám ráda pálivé slunce, nemám ráda léto. O globálním oteplování a už jen tom teple, které vyzařuje rozpálený beton, ani nemluvě.
Já vím - stížnost na blog, a ještě k tomu takhle krátká, mi ani v nejmenším nepomůže, jen jsem cítila potřebu vyjádřit svůj názor, který je vzhledem k datu prvního letního dne aktuální. Tak tedy nezbývá než uctívat posvátné zmrzliny, koupaliště a hlavně stíny stromů.


Výmluvy trochu jinak

21. června 2011 v 0:34 | Nika |  Hloubkové zamyšlení
Óje, přemýšlím si tak, o čem napsat, a říkám si, že další výmluvy proč nepíšu opravdu nikoho nezajímají (já vím, tohle opakuji v každém vymlouvacím článku). Jenže pak mě napadlo: nebudu psát je, ale budu psát o nich. Hned mám téma na článek a výmluvy můžu zase uklidit do šuplíku :)
Ne, vlastně nemůžu, musím přeci vědět, o čem píšu.

Krteček ve vesmíru, Češi ve světě

13. června 2011 v 18:36 | Logik |  Hloubkové zamyšlení
Krteček. Určitě každý už někdy viděl jeho červený čumáček, přátelskou usměvavou tvář a modré kalhotky s kapsami. Narodil se jako hlavní tvář kreslíře Zdeňka Milera. Postavička, kterou znají snad všechny děti v České republice a statisíce, ne-li miliony dalších dětí po celém světě. Již mnohokrát snil Krteček ve svých příbězích o tom, jak si sáhne na hvězdy. Nyní se mu jeho sen konečně splnil. Po Vladimíru Remkovi se stal druhým českým kosmonautem. V noci z 19. na 20. dubna odstartoval poslední let raketoplánu Endeavour a astronaut Andrew Feustel se rozhodl vzít Krtečka jako svého maskota.
Dle mnohých lidí je to velká propagace České republiky. Avšak ne všichni si myslí, že je kladná. Řada lidí se domnívá, že my, Češi, máme určitě na víc než "poslat nějakého vypelichaného prošedivělého krťouse" do vesmíru. Já souhlasím, možná by bylo lepší vycvičit skutečného kosmonauta, ale opravdu si myslíte, že si lidé celého světa budou pamatovat, že tam kdy letěl nějaký Čech? "A jak se vlastně jmenoval? Josef Novák? Ne, určitě to byl František… A byl to vůbec Novák?" Za rok, možná za dva si už nikdo nebude pamatovat, že se vůbec někam letělo. Ale takhle, když se Krteček stane tváří kosmického letu, si všichni po přečtení příběhu "Krteček a raketa" řeknou: "A teď už tam byl doopravdy." Každé dítě na světě bude chtít vědět, jak to tenkrát s tou raketou bylo.
Česká republika je součástí řady různých projektů po celém světě. Díky některým objevům našich předních vědců se posunuli možnosti celosvětové vědecké obce na mnohem vyšší úroveň. Ale rozhodně je jednodušší na propagaci a pro zapamatování zviditelnit klasickou pohádkovou postavičku, která určitě utkví v paměti nejen dětem, než nějak extrémně poukazovat na poslední výsledky výzkumů kupříkladu z oblasti botaniky. Pro veřejnost platí: "Čím jednodušší, tím lepší." Proto se dle mého názoru Česká republika pustila do tohoto projektu a hodlá ho dotáhnout do konce.


Logik..